Cider flows 08122022

From Cidrerie Jara
Jump to: navigation, search

<<< Back to the Main Page >>>

Brmlab, Prague's hackerspace
Cider flows Experimental Brewery Čtyrák, České Budějovice 16/11/2022CCC
Cider flows 36c3
Cider apples
Cider flows in progress ...

CZ

na akci se prosíme zapiště zde, není to nutné, ale pomůže to s organizací

Dne osmého prosince v 19h00 večer vás zveme na "Ochutnávku Cidrů" spojenou s prodejem. Místo konání je v pražském hackerspace Brmlabu, (adresa). Budeme ochutnávat cidry různých typů a produkty s nimi spojenými, projdeme si základy správné degustace, metody produkce a tak dále. Akce bude trvat kolem dvou hodin, možná lehce přes, dostavte se prosíme tak čtvrthodiny předem. Vstupné je dobrovolné, "no one turned away for lack of funds". Součástí akce je prodej produktů Cidrerie Jara, velmi dobrá příležitost jak pořídit dárky na vánoce ještě za ceny roku 2022. Pokud plánujete koupit více jak dva kartony cidrů, tak prosíme dejte vědět předem, ať se předzásobíme. Doporučujeme po akci neřídit, plivátka budou ale k dispozici a jelikož se jedná ve většině o nízko-alkoholické nápoje, mělo by to být v pořádku. Pokud plánujete přijít, tak bychom vás požádali o zapsání se na odkazu výše, pomůže nám to odhadnout počet hostů a usnadní tím připravu. Kapacita je přibližně třicet lidí.

EN

for the event please sign in here (not necessary but it helps to get an idea of the number of participants)

On 8th December at 19h00 we invite you to "Cider Flows", cider tasting&sale event held in Brmlab, Prague's hackerspace (address). We will sample variety of ciders and related products learning the basics of tasting, styles of cider, methods of production and more. Entrance is "donation at your will no one turned away for lack of funds". The event will take two hours or slightly over, please come around fifteen minutes in advance. The ciders from Cidrerie Jara will be for sale, if you are in the region it's a great way to get part of your Christmas presents sorted still for 2022 prices. If you intent to buy more than two cartons or so please get in touch in advance so we are stocked. If you plan to come, it would be nice if you could sign in, so we have an idea about numbers but it's not necessary, the capacity is up to thirty people.

|- |Brutus, Assemblage 4 |Cidrerie Jara |75 cl |33 rue Doncanville, Valcanville, 50760, Normandie, France |very interesting "total brut" which due to the composition of apples is very nicely equilateral even when completely fermented without or with absolute minimum of residual sugars |-